اقامت از طریق تمکن مالی چگونه است؟

اقامت از طریق تمکن مالی به نوعی از اقامت گفته می شود که در آن شما با استفاده از دارایی، سرمایه و درآمدی که دارید، در یک کشور خارجی زندگی می‌کنید و اقامت آن را کسب میکنید. بیا این حساب شرط اصلیِ آن، داشتن حد نصابی از سرمایه و درآمد است تا نشان دهد که بدون نیاز به کارکردن و حمایت‌های متفرقه، از عهده خرج‌ومخارج خود و خانواده‌تان در مدت زمان اقامت برمی‌آیید. به طور معمول کشورهای اروپایی این نوع اقامت را صادر می‌کنند. Financially Independent Person اصطلاحی است که در اروپا به افرادی که از این روش مهاجرت می‌کنند، گفته میشود. بدین مفهوم که فردی که از نظر مالی مستقل است مفاهیمی که در ایران با نام هایی چون «ویزای خودحمایتی» یا «اقامت تمکن مالی» شناخته می شود.. به طور خلاصه، آژانس‌های مسافرتی به هتل ها راهکاری مقرون به صرفه و کارآمد برای گسترش دامنه دسترسی، به دست آوردن بینش بازار، و مدیریت موثر تعاملات با مشتری ارائه می دهند. همچنین برنامه ریزی سفر را برای مسافران آسان تر می کنند.

مهاجرت تمکن مالی برای چه افرادی مناسب است؟

با داشتن یک سرمایۀ اولیه در ایران و در کنار آن یک منبع درآمد به شکل ماهیانۀ ثابت و منظم می‌توان برای دریافت این نوع اقامت اقدام کرد.. این موضوع که شما یک بازنشسته هستید و منبع درآمدتان سودِ یک حساب بانکی است یا یک برنامه‌نویس هستید و درآمد ماهیانۀ خوبی دارید تفاوتی نخواهد داشت؛ تنها با داشتن این درآمد و سرمایه می‌توانید به‌همراه خانواده به کشور مورد نظرتان مهاجرت و در آنجا زندگی کنید. آژانس‌های مسافرتی فرصت‌های بالقوه‌ای را برای نمایش اتاق‌ها و امکانات رفاهی هر اقامت گاه به صورت توضیحات دقیق، تصاویر و شرح دسترسی آن ها فراهم می‌کنند. لیست ها به مسافرانی که مکان هایی را برای اقامت در مقصد خود جستجو می کنند، نمایش داده می شود. مسافر از فیلترها برای محدود کردن جستجوی خود استفاده می کند، به عنوان مثال وجود استخر، دسترسی به اینترنت رایگان یا تهویه مطبوع هستند. آژانس‌های مسافرتی از این طریق  معیارهای سفر را با اطلاعات ارائه شده توسط هتل به نمایش گذاشته تا بهترین شرایط برای انتخاب فراهم شود. آژانس‌های مسافرتی یک پلت فرم رزرو قوی را فراهم می کنند و به عنوان نقطه تماس اولیه مسافر برای تنظیم و لغو رزرو عمل می کند آنها بدون هیچ هزینه ای ابزارهای مختلفی را ارائه می دهند. از دسترسی نامحدود به داده های خدمات دهندگان گرفته تا ابزارهایی برای مدیریت و بررسی کیفیت ارائه خدمات تا از این طریق به شرکای خود در دستیابی به موفقیت بلندمدت کمک کنند.

اقامت تمکن مالی به شما این امکان را می دهد:

 • تا انتهای زمان اقامت در کشور مقصد زندگی کنید.
 • بدون دریافت ویزا، در محدودۀ کشورهای شنگن رفت‌ و آمد داشته باشید.
 • پس از گذشت 5 سال زندگی، اقامت دائم و بعد از 10-7 سال، شهروندی بگیرید.
 • فرزندان خود را در یک کشور اروپایی به مدرسه یا دانشگاه بفرستید و برای آن‌ها اقامت بگیرید.
 • طی مدت اقامت، کسب‌وکار خودتان را راه‌اندازی و آن را مدیریت کنید.
 • بهره مندی از خدمات بیمۀ درمانی برای خودو خوانواده‌تان
ذکر این نکته ضروری است که با داشتن این نوع اقامت نمی‌توانید تا مدت زمان مشخصی در این کشورها کار کنید. حتی اگر هم کسب‌وکار خودتان را راهاندازی نموده اید تنها می‌توانید آن را مدیریت کنید و نبایستی یک موقعیت شغلی با حقوق مشخص در آن داشته باشید.

منابع موردتایید برای اثبات این درآمد شامل:

 • درآمد ماهیانه
 • پولی که ماهانه از اجارۀ ملک به حسابتان می‌آید
 • سود سپردۀ بانکی که هر ماه به حسابتان می‎آید
 • سودی که از یک سرمایه‌گذاری هر ماه به حسابتان می‌آید
 • درآمدی که از بیزنس یا شرکت دارید
 • حقوقی که هر ماه به حسابتان می‌آید
 • حقوق بازنشستگی
 • سرمایۀ اولیه
 • حساب بانکی

کدام کشورها اقامت تمکن مالی می‌دهند؟

طبق توضیحات گفته شده معمولاً تعدادی از کشورهای اروپایی این نوع ویزا و اقامت را صادر می‌کنند. بعضی از آن‌ها شناخته‌شده‌تر بوده و به عنوان اهداف محاجرت بسیاری از ایرانیان.

معرفی کشورهای اروپایی با اقامت تمکن مالی

اقامت تمکن مالی کشور فرانسه

برای گرفتن ویزای خودحمایتی فرانسه و اقامت در این کشور از طریق تمکن مالی، نیازی به داشتن مدرک زبان فرانسوی نیست. در طول اقامت، اجازۀ کار برای کارفرمای فرانسوی را ندارید تنها می‌توانید خودتان کسب‌وکاری را راه‌اندازی کنید و بعد از گذشت 5 سال زندگی در این کشور، اقامت دائم بگیرید. خلاصه‌ی شرایط: سرمایۀ اولیه: به‌ازای خودتان حداقل 40هزار یورو، برای همسرتان حداقل 20هزار یورو و برای هر فرزند 10هزار یورو در حساب داشته باشید. میزان درآمد: متقاضی اصلی باید درآمد ماهیانه، ثابت و منظمِ حداقل 1300 یورویی داشته باشد. خرید یا اجارۀ خانه: شما باید یک خانه در فرانسه خریداری یا اجاره کنید که به ازای هر نفر در پرونده، بایستی حداقل 15 مترمربع زیربنا داشته باشد. یعنی اگر یک خانوادۀ 4 نفره هستید، باید یک خانۀ حداقل 60متری بخرید یا اجاره کنید. اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تر را از طریق تماس با مشاورین آژانس مسافرتی طلوع آسمان ارغوانی کسب نمایید.

اقامت تمکن مالی کشور اسپانیا

یکی از کشورهای پرطرفدار برای گرفتن اقامت تمکن مالی اسپانیا است. در این کشور بعد از 5 سال اقامت دائم و بعد از گذشت 10 سال پاسپورت و امتیاز شهروندی دریافت خواهید کرد. هزینۀ آن نسبت به کشور فرانسه کمی به‌صرفه‌تر است و می‌توان به‌عنوان یک گزینۀ خوب از آن نام برد. خلاصه‌ی شرایط : سرمایۀ اولیه: 27,792 یورو برای خود و برای هر فردی که همراهتان باشد بایستی مبلغ 6,948 یورو سرمایۀ اولیه داشته باشید. میزان درآمد: درآمد ماهیانه شما باید به طور ثابت و منظمِ 2,316 یورو برای خود و 579 یورو به‌ازای هر فرد همراه، باشد. به طور معمول بعد از یک سال زندگی در اسپانیا، حق راه‌اندازی کسب‌وکار و کارکردن به شما اعطا میگردد. اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تر را از طریق تماس با مشاورین آژانس مسافرتی طلوع آسمان ارغوانی کسب نمایید

اقامت از طریق تمکن مالی کشور پرتغال

پرتغال یکی از ارزان‌ترین‌هاست و اگر به ‌دنبال دریافت اقامت تمکن مالی اروپا با کمترین هزینه هستید، این کشور بهترین گزینه است. در این روش، یک ویزای موقتِ قابل‌تمدید به شما داده می‌شود که بعد از سال پنجم هم می‌توانید برای گرفتن اقامت دائم پرتغال درخواست دهید. امکان راه‌اندازی بیزنس شخصی در این کشور با این ویزا هم ممکن است. خلاصه‌ی شرایط: سرمایۀ موردنیاز: 8,460 یورو به‌ازای خود، 4,230 یورو به‌ازای همسر و 2,358 یورو به‌ازای هر فرزند. درآمد موردنیاز: درآمد باید ماهیانۀ به شکل منظمِ 705 یورو برای خودتان، 352 یورو برای همسر و 211 یورو برای هر فرزند داشته باشید. کشور پرتغال مزایای سایر کشورها را دارد، اما با صرف هزینۀ کمتر. تنها ایراد اقامت در این کشور را می‌توان شرط حضور کمی سخت‌گیرانه دانست. در هر صورت، اگر قصد مهاجرت از طریق تمکن مالی را دارید، به پرتغال به‌عنوان یک گزینۀ جدی نگاه کنید. اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تر را از طریق تماس با مشاورین آژانس مسافرتی طلوع آسمان ارغوانی کسب نمایید

اقامت از طریق تمکن مالی کشور یونان

یونان هم کشور جذابی برای گرفتن اقامت با تمکن مالی است. دلیل جذابیت آن هم عدم شرط حضور است. یعنی شما فقط برای ثبت درخواست و گرفتن اقامت باید در این کشور باشید و بعد از آن لازم نیست در یونان بمانید. هزینۀ موردنیاز برای این کشور مناسب است و ویزایی هم که به شما داده می‌شود 2ساله و قابل تمدید است و بعد از سال پنجم هم می‌توانید برای گرفتن اقامت دائم درخواست دهید. خلاصه‌ی مهم‌ترین شرایط برای کشور یونان: داشتن سرمایۀ اولیه: 24,000 یورو برای خود، 4,800 یورو برای همسرتان و 3,600 یورو برای هر فرزند. داشتن درآمد به میزان: 2,000 یورو در ماه برای خود، 400 یورو در ماه به‌ازای همسر و 360 یورو در ماه به‌ازای هر فرزند. اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تر را از طریق تماس با مشاورین آژانس مسافرتی طلوع آسمان ارغوانی کسب نمایید

اقامت از طریق تمکن مالی کشور اتریش

اگر به‌دنبال اخذ اقامت از طریق تمکن مالی در یک کشور مُرفه، پیشرفته و دارای کیفیت بالا زندگی هستید، اتریش بهترین گزینه برای شماست. بدین روش با گذشت 5 سال زندگی در این کشور با سرمایۀ خودتان می‌توانید برای اقامت دائم و از سال ششم تا دهم هم برای شهروندی درخواست دهید. خلاصه‌ی مهم‌ترین شرایط : سرمایۀ اولیه: حدود 24,000 یورو برای متقاضی اصلی، حدود 12,000 یورو برای همسر متقاضی اصلی و حدود 3,600 یورو برای هر فرزند. میزان درآمد موردنیاز: درآمد ماهیانۀ حدود 2,000 یورو به‌ازای متقاضی اصلی، حدود 1,000 یورو برای همسر وی و حدود 300 یورو به‌ازای هر فرزند. برای دریافت اقامت اتریش همچنین باید یک خانه خریداری یا اجاره کرده باشید و شرط حضور در این کشور را هم رعایت کنید. البته این نکته را هم فراموش نکنید که سهمیۀ این روش در سیستم مهاجرتی اتریش محدود است و گرفتن ویزا برای این روش رقابتی است. در هر صورت، اگر به‌دنبال یک کشور اروپایی باکیفیت برای زندگی و گرفتن اقامت می‌گردید، اتریش را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

اقامت از طریق تمکن مالی کشور سوئیس

تعداد افرادی که در 10 سال گذشته، از طریق تمکن مالی به این کشور مهاجرت کرده‌اند، به 1000 نفر هم نرسیده است. سوئیس هم گران است و همچنین در صدور ویزا و اقامت، به‌شدت سخت‌گیر. آمارها نشان می‌دهد که این کشور برای صدور اقامت دائم و شهروندی هم چندان سخت گیرانه عمل میکند. خلاصه‌ی مهم‌ترین شرایط برای اقامت کشورسوئیس: سرمایۀ اولیه: حداقل 450,000 یورو پرداخت مالیات که بر حسب میزان درآمد اشخاص محاسبه خواهد شد. با این توضیحات اقامت از طریق خودحمایتی در سوئیس به هیچ عنوان به‌صرفه نیست و تضمینی هم برای شهروند شدن شما در این کشور وجود ندارد. معمولاً سرمایه‌داران کلان و افراد شناخته شده برای اقامت این کشور اقدام می‌کنند.

اقامت تمکن مالی ایتالیا

ایتالیا هم به‌شکل مقطعی برای افرادی که به‌دنبال دریافت اقامت از طریق خودحمایتی بودند مواردی ویزا صادر کرده است. برای این روش نیازی به دانستن زبان ایتالیایی نیست و بعد از 5 سال زندگی در این کشور هم به شما اقامت دائم داده می‌شود. مهم‌ترین شرایط برای دریافت اقامت این کشور: سرمایۀ اولیه معادل 31,000 یورو برای متقاضی اصلی، حدود 6,000 یورو برای همسر و حدود 1,600 یورو برای هر فرزند. میزان درآمد موردنیاز: باید درآمد ماهیانۀ حدود 2,500 یورو برای خود، حدود 500 یورو برای همسر و حدود 150 یورو برای هر فرزند داشته باشید. البته برای گرفتن این ویزا و مهاجرت به ایتالیا باید یک خانۀ مناسب هم در این کشور خریداری یا اجاره کرده باشید. به هر ترتیب برای دریافت اقامت از طریق تمکن مالی در اروپا، گزینه‌های بهتری نسبت به ایتالیا وجود دارد و این کشور چندان برتری و مزیتی نسبت به سایر ارائه کنندگان این نوع اقامت ندارد.

بررسی کلی این مقاله:

همه کشورهایی که اقامت تمکن مالی را ارائه می‌دهند برای مقایسه و درک بهتذ در جدول زیر درج شده اند
 • در ستون «سرمایۀ موردنیاز» و «درآمد ماهانۀ مورد نیاز» تنها مبالغی که مربوط به متقاضی اصلی پرونده است ذکر شده اند.
 • برای گرفتن اقامت دائم کشورهای ذکرشده بایستی شرایط آن را داشته باشید و از قوانینی که در طول مدت اقامت برای شما تعیین شده مانند قانون حضور در آن کشور، سرپیچی نکرده باشید.

مدارک مورد نیاز:

 • اصل و اسکن همۀ صفحات پاسپورتِ معتبر و مدت‌دار
 • ترجمۀ کارت ملی و همۀ صفحات شناسنامه
 • ترجمۀ و اسکن کارت پایان‌خدمت (برای آقایان)
 • ترجمۀ سند ازدواج
 • ترجمۀ مدارک شناسایی اعضای خانواده
 • ترجمۀ سوءپیشنه

سایر مدارک:

 • مدارک مربوط به داشتن درآمد ماهانۀ منظم و ثابت
 • اصل و ترجمۀ رسید حساب‌های بانکیِ مربوط به درآمد
 • اصل و ترجمۀ فیش‌های بانکی مربوط به سرمایه‌ای که در حساب دارید
 • مدارک اجاره‌خانه یا سند ملکی که در کشور مقصد خریده‌اید (برای بعضی کشورها)
 • انگیزه‌نامه: که در آن باید هدفتان از این نوع مهاجرت و انتخاب آن کشور چیست (برای بعضی کشورها)
 • اصل و ترجمۀ مدارک سوابق کاری و تحصیلی خود، همسر و فرزندان (آکاردئون بسته)
 • چند قطعه عکس استاندارد مطابق استاندارهای ویزای شینگن
 •  
آژانس مسافرتی طلوع آسمان ارغوانی با بهره گیری از تخصص و ارتباط نزدیک با خطوط هوایی و اقامتگاه های استاندارد ارائه دهنده خدمات مشاوره  قوانین مربوط به هر سفارتخانه جهت اخذ ویزا متناسب، رزروراسیون پرواز، پیکاپ و حمل و نقل تا مقصد میباشد. اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تر را از طریق تماس با مشاورین آژانس مسافرتی طلوع آسمان ارغوانی کسب نمایید.